Arjantin’in en büyük şehri: Buenos Aires rehberi

Yaklaşık 3 milyon insana ev sahipliği yapan ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires, Güney Amerika seyahati için vazgeçilmez bir durak olsa gerek. Bu büyülü şehirde yapılacak etkinlikleri belirledik ve bir seyahat rehberi hazırladık.

Buenos Aires’e ne zaman gitmeli?

Güney Yarımkürede yer alan bu başkentte, yaz ayları aralık, ocak ve şubatken kış ayları ise haziran, temmuz ve ağustos. Kışları şehir çok soğuk olmasa da ortalama 9-10 ◦C ve yazları ise hava çok fazla sıcak değil. Aslına bir şehri gezmek için en iyi zaman, genelde mevsim geçişleridir. İlkbahar ve sonbahar havaların ne çok soğuk ne de çok sıcak olmadığı zamanlardır. Bu dönemlerde şehre gelen turist sayısı az olduğundan otel fiyatları da ucuzdur ve şehir daha sakindir. Buenos Aires için ilkbahar ya da sonbaharı tavsiye ediyorum.

Buenos Aires’te havaalanı transferi

Şehirde iki havalimanı var: Aeroparque ve ana havalimanı olan Ezeiza. Dünyanın her hangi bir ülkesindeki bir havalimanında en can sıkıcı şey, ülkeye ayak basar basmaz ödemek zorunda kaldığınız aşırı taksi ücretleridir. Ama bu havalimanlarında, kazıklanmadan taksiyle şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

Aeroparque havalimanında Tiendaleon standına ve Ezeiza havalimanında Official Ezeiza Taxi’ye uğramalısınız. Bu ofislerde, varış yerinizi söylüyorsunuz ve belirlenen ücreti peşin ödeyerek taksiye biniyorsunuz. Böylece yolun sonunda bir kötü bir sürprizle karşılaşmaktan kurtuluyorsunuz. Ezeiza havalimanından şehir merkezine taksi ücreti ortalama 40 dolar civarındadır.

Ya da şehir merkezine 45 numaralı halk otobüsüne binerek de ulaşabilirsiniz ama otobüs bileti satılmıyor ve şoföre bozuk para vermeniz gerekiyor. Bu nedenle, havalimanında bir miktar para bozdurun ve biraz da bozuk para talep edin.

buenos aires metro

Buenos Aires’te şehir içi ulaşım

Bazı şehirlerde yürüyerek gezmek mümkün olsa da, bu büyük şehirde toplu taşıma kullanmak zorunda kalacaksınız. Şehir içi ulaşım için metro, otobüs ve taksi gibi üç seçenek var.

Oldukça gelişmiş bir metro ağı olan şehirde birçok yere metro ile ulaşabilirsiniz. Garip bir şekilde, tek bilet ile toplu biletler arasında fiyat farkı yok. Yani, bir binişlik bilet 1 pezo ise 10 binişlik bilet de 10 pezo ve bu nedenle, metro biletlerinizi her seferinde tek tek alabilirsiniz.

Resmi taksilerin rengi sarı ve siyah ve bunların üzerinde “Radia Taxi” tabelası var. Taksi fiyatları gayet uygun ve dikkat etmeniz gereken tek şey, bindiğiniz taksinin taksimetresinin açık olması. Aksi takdirde, ödemeniz gerekenden fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

buenos aires konaklama

Buenos Aires’te konaklama

Böyle büyük bir şehirde, görülecek yerler şehrin her yerine dağılmıştır ve nerede kalırsanız kalın, bütün şehri dolaşmanız gerekir. Bu nedenle otel seçiminde en önemli kriterleriniz ücret ve değerlendirmeler olmalıdır. Online rezervasyon websitelerini ziyaret edin ve misafir yorumlarını dikkate alarak en doğru oteli belirleyin.

Yine de bir bölge önermem gerekirse, görülecek yerlerin genelde Recolata ve Palermo bölgelerinde yoğunlaştığını söyleyebilirim. Palermo bölgesinde kalacaksanız da, bu büyük bölgenin Palermo Soho kısmında kalmanızı öneririm.

Buenos Aires yapılacaklar listesi

Buenos Aires gezisinde görülmesi gereken yerler şunlardır:

 • Cementerio de la Recoleta
 • Calle Florida
 • Malba
 • Museo Eva Peron
 • Museo Nacional de Bellas Artes
 • Avenia 9 de Julio
 • Obelisco
 • Plaza de Mayo
 • La Boca
 • Puerto Madero
 • Floralis Generica
 • San Telmo mahallesi
 • Recoleta mahallesi
 • Palermo bölgesi
 • Casa Rosada
 • Jardín Japonés

Cementerio de la Recoleta

Cementerio de la Recoleta

Bir tatil gezisinde uğramak isteyeceğiniz son yer bir mezarlık olabilir. Cementerio de la Recoleta bir mezarlık olsa da, farklı görüntüsüyle mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler listesinde yerini alıyor. Bir mezarlıktan çok açık hava müzesini andıran bu yer, Eva Peron’un mezarına da ev sahipliği yapıyor.

buenos aires casa rosada sarayı

Casa Rosada

Eva Peron’un balkonundan halkı selamladığı o meşhur saray, Casa Rosada, Arjantin’in cumhurbaşkanlığı sarayıdır. Pembe ev olarak da bilinen bu saray, Plaza de Mayo meydanında yer alıyor.

Buenos airesi meydan

Plaza de Mayo

Burası sadece Buenos Aires’in değil, aynı zamanda ülkenin en önemli meydanlarından birisi. Ülkenin bağımsızlığı burada ilan edilmiş ve birçok toplumsal olay da burada başlamış. Arjantin’in bağımsızlığının simgesi olan Piramide de Mayo ve Casa Rosada da meydanda yer alıyor.

Avenia 9 de Julio

Bu caddede çok vakit harcamanıza gerek olmasa da, burası mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi. Çünkü bu cadde dünyanın en geniş caddesi ve karşıya geçmek için yaklaşık 3 dakikaya ihtiyacınızın olacağını söylemeliyim.

Calle Florida

Şehrin finans merkezi olan bu caddede onlarca alışveriş mağazası ve restoranı bulmanız mümkün. Pazar günleri oldukça sakin olan bu cadde, diğer günlerde şehrin en kalabalık yeri oluyor.

buenos aires müzeleri

Buenos Aires müzeleri

Evita Peron, Arjantin için o kadar önemli ki, baktığınız her yerde onun ismini görüyorsunuz. Kitaplarda, filmlerde, sanat eserlerinde ya da restoranlarda onun resimleri ve ismi var. Bu kadar sevilen bu kadın anısına bir de müze yapılmış. Eve Peron müzesinde, bu harika kadın hakkında bilgi edinebilir ve kişisel eşyalarını görebilirsiniz. Müzenin kafesi çok güzel ve burada bir kahve içmenizi öneririm.

Malba, Museum of Latin American Art of Buenos Aires, adından da tahmin edileceği gibi, Latin Amerikalı sanatçıların eserlerine yer veriyor. Ulusal güzel sanatlar müzesinde dünyaca tanınmış sanatçıların eserleri sergileniyor. Salı, çarşamba ve cumaları saat 1’de İngilizce konuşan bir rehber eşliğinden gezebilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Floralis Generica

Bu çiçek, dünyanın en büyük çiçeklerinden biri olabilir. Ama onu farklı kılan, alüminyum ve çelikten yapılmış olması. Ayrıca güneşin konumuna göre, günün çeşitli saatlerinde açıldığı ya da kapandığı da söyleniyor.

la boca mahallesi

La Boca

Boca Juniors’un stadı El Bombonera’ya ev sahipliği yapan bu bölge, ayrıca El Caminito’yu da barındırıyor. El Caminito, sokak sanatçıları tarafından boyanmış duvarlarıyla ünlü bir bölge ve Buenos Aires’in yerel havasını solumak isteyenler buraya uğramalı. Gün boyunca etrafınızda birileri tango yapacak ve herkes bağırarak konuşacak!

El Bombonera’yı görmek isterseniz bu stadyuma turlar düzenleniyor ve bir bilet alarak bu efsane futbol merkezini görebilirsiniz.

Buenos Aires’in diğer bölgeleri

Pazarları Calle Defensa adında çok büyük bir yerel market kurulan San Telmo bölgesi, yürümeyi sevenler için tam bir cennet. Burada şehrin en iyi tango barları bulunuyor ve bölge, tangonun doğduğu yer olarak da biliniyor.

Palermo, şehrin en büyük bölgesi. Kafeler, barlar, yerel mağazalarla dolu olan bu bölgede hem iş hayatı çok yoğun hem de geceleri çok hareketli.

buenos aires alışveriş merkezi

Buenos Aires’te alışveriş

Şehrin en büyük alışveriş merkezi Galerias Pacifico ve dünyaca ünlü birçok markanın mağazasını burada bulabilirsiniz. Ama yerel ürünler peşindeyseniz, Palermo bölgesinden vazgeçmemelisiniz. Bu bölgede birçok yerel tasarımcı ve geleneksel ürün satan mağazalar bulunuyor.

arjantin biftek

Buenos Aires mutfağı

Burada dünya mutfağının birçok örneğini bulabilirsiniz ama gerçek bir Arjantin deneyimi yaşamak istiyorsanız, buranın yerel yemeklerini tatmalısınız. Bunların başında da Arjantin Steak geliyor. Dünyada en çok sığır eti tüketilen ikinci ülke olan Arjantin mutfağında en çok et tüketilmesine şaşırmamak gerekir.

Empanada bir tür börek ve neredeyse her köşe başında bulabiliyorsunuz. Genellikle etli olan bu böreğin sebzeli ya da tavuklu çeşitleri de var. Tatlı olarak ise Dulce de Leche ve Alfajores’i denemelisiniz.

Arjantin’de steak pişiren yerler Parilla olarak adlandırılıyor ve içlerinde en meşhuru Don Julio’dur. Rezervasyon yapmadan giderseniz, dışarıda kalabilirsiniz. Burada yer bulamazsanız, La Cabrera da iyi bir alternatif olacaktır.

Buenos Aires için ipuçları

 • Para birimi Arjantin Pezo.
 • Şehir genel olarak güvenli ama geceleri ve dış mahallelerde dikkatli olmalısınız.
 • Dolar bozdurmak isterseniz, exchange office’lerde ya da sokakta bozdurabilirsiniz. Sokakta dolar bozdurmak daha kârlı olsa da sahte para alma riskini de göze almak gerekiyor.
 • Dolar bozdurmanız gerekiyorsa ve etrafta açık bir banka yoksa, yürürken etrafı dikkatlice dinlemeniz yeterli olacaktır. “Cambio, Cambio” diye bağıran birini duyarsanız, doğru kişiyi bulmuşsunuz demektir!
 • Puertas Cerradas yapın! Bir eve konuk olabilir ve size ikram edilen yemekleri yiyebilirsiniz. Grup halinde gidilen bu yemekler burada çok meşhur ve iyi aşçı olduğu kabul edilen sıradan insanların evlerine konuk olabiliyor ve yemeğinizi yedikten sonra hesabı ödüyorsunuz. Closed-door Restaurant olarak bilinen bu evlere uğramalısınız.
 • Tango için El Viejo Almecan’i ziyaret edebilirsiniz.
 • City tour bus ile tüm şehri gezebilirsiniz. Bu sarı otobüsler için aldığınız bilet, bir günlüğüne geçerli oluyor ve istediğiniz zaman bu otobüslere binerek şehri gezebiliyorsunuz. Koltuklarda kulaklık da var ve gördüğünüz yerlerin İngilizce anlatımları da mevcut.
 • Yazları çok fazla sivrisinek var ve bir koruyucu sprey edinmenizi öneririm.
 • Mate çayını deneyin.
 • Sokak fotoğrafları çekmek için en ideal yer La Boca bölgesi.
 • Şehir genel olarak pahalı değil. Ama ucuz olduğunu da söyleyemem!
 • İngilizce konuşan çok az.
 • Şehre geldiğiniz ilk gün bir harita satın alabilir ve şehri yürüyerek gezmeyi deneyebilirsiniz. Zor olsa da, imkansız değil.
 • Şehri gezmek için 3 gün yeterli.
 • Bu şehirden feribotla Montevideo’ya geçebilir ve sadece bir saat uzaklıktaki bu Uruguay şehrini bir günde gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir