Mexico City seyahat rehberi: Güvenlik ve karmaşa

Mexico City, 25 milyonluk nüfusu, yemekleri ve tarihiyle sizi şaşırtacak. Meksika’nın başkenti olan bu görkemli şehir için hazırladığımız seyahat rehberinde, görmeniz gereken yerleri ve yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

Benito Juarez International Airport

Bu havalimanından şehre gitmek için en iyi alternatif taksidir. Ancak bir konuda sizi uyarmam gerekir. Mexico City’de korsan taksiler çok yaygın ve havaalanı dışında sahte bir taksiye binmek istemiyorsanız, bir taksi standına gidebilirsiniz ve böylece ödeyeceğiniz ücreti de peşinen öğrenmiş olursunuz.

meksika güvenlik

Meksika güvenli bir yer mi?

Meksika’da şehir merkezlerinde her yerde polis görebilirsiniz. Hatta bu polislerin bir kısmı, kamyonetleri üzerindeki ağır silahların başında bekler. Uyuşturucu kartelleriyle meşhur olan ülkenin sokaklarında çete üyelerine rastlayabilirsiniz. Bu çeteler polisi sevmez ama bunların halkla arası iyidir.

Şu ana kadar, karamsar bir Meksika tablosu çizdiğimin farkındayım, ama bütün bunlara rağmen, Meksika’nın güvenli bir yer olduğunu söylemem gerekir. Uyuşturucu kartellerinin hakim olduğu köylerde bile rahatça dolaşabilirsiniz, sokak çetelerinin arasından geçebilirsiniz. Uymanız gereken tek kural, kimseyi rahatsız etmemek ve kimsenin işine karışmamaktadır. Bu temel kurala uyarsanız, Meksika’nın güvenli bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Yine de, oteliniz tarafından önerilmeyen taksilere binmemenizi ve geceleri ıssız caddelerde ya da sokaklarda dolaşmamanızı öneririm.

Mexico City’de konaklama

Bu şehre plaj ve kum için gelmediyseniz, tercihiniz şehir merkezinde bir otel olmalıdır. 25 milyon insanın yaşadığı bu şehir çok büyük ve trafikte kaos hakim. Merkezi bir yerde kalarak, trafik sorununu asgariye indirebilirsiniz.

Havaalanında yer alan turizm firmaları sizin için otel ayarlayabiliyor. Ama bu firmalara güvenirseniz, yarı yolda kalabilirsiniz. İstediğiniz yeri size ayarlayamadıkları gibi, bunlara komisyon ödemeniz de gerekir.

Bu nedenle, bu şehre gelmeden önce online rezervasyon sitelerini ziyaret edin ve şehirdeki en iyi otelleri bulun. Bütçenize uygun bir oteli ayarlarsanız, tatiliniz daha zevkli geçecektir.

mexico city şehir içi toplu taşıma

Şehir içi ulaşım

Şehirde toplu taşıma hem yaygın hem de ucuz. Metroyu sık kullanacaksanız, bir metro kart alabilir ve içine yaklaşık 100 Peso yükleyebilirsiniz. Bu tutar, geziniz boyunca size yetecektir. Metro gece 12’ye kadar çalışıyor ve hem trenler hem de istasyonlar çok pis.

Şehirde görülecek yerler

Mexico City gezisinde, aşağıdaki yerler mutlaka görülmelidir:

 • Antropoloji müzesi
 • Frida Kahlo’nun evi
 • Teotihuacan
 • Virgin of Guadalupe
 • Palacio Nacional
 • Mexico City Katedrali
 • Xcohimilco kanalları
 • Garibaldi meydanı
 • Alameda Parkı
 • Zocalo Meydanı

Teotihuacan kenti

Teotihuacan

Bu antik kent, şehre 35 mil mesafede ve buraya ulaşmak için iki yolunuz var. İlki, toplu taşıma ve bu tabi ki ucuz olan yol. İkincisi ise bir tur firmasıyla gitmek. Tur firması daha pahalı olsa da, sizin için görevlendirilen rehbere sorular sorarak, daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Burada piramitlere tırmanabilir ve onları yakından görebilirsiniz.

Palacio Nacional

Hükümet sarayına gidecekseniz, sabah erkenden kapıda olmanızda yarar var, çünkü burada uzun bir sırayla karşılaşacaksınız. Bu binada Meksika tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz ve birçok tarihi eşya ve resmi görebilirsiniz.

mexico city görülecek yerler

Katedral (Catedral Metropolitana de la Asunción de María)

Bu katedral, Amerika kıtasındaki en eski ve en büyük katedraldir. Burası, eski zamanlarda bir Aztek tapınağıymış. Kilisenin arka tarafında, bu eski Aztek tapınağının tabanı bulunmuş ve anlaşılıyor ki, İspanyollar bu tapınağı yıkarak, yerine katedrali inşa etmişler.

Xcohimilco kanalları

Xcohimilco kanalları

Şehir merkezinden yaklaşık 20 mil dışarıda olan bu kanallar, Aztekler zamanından kalmış. Venedik kanallarına benzeyen bu kanallarda tekne gezintisi yapabiliyorsunuz ve etrafınızdaki diğer teknelerden alışveriş yaparken müzik de dinleyebiliyorsunuz.

mexico city frida kahlo

Frida Kahlo’nun evi

Bu ev de şehrin dışında ama kanallara göre daha yakındadır. Frida’nın yatağından özel eşyalarına kadar, evdeki her şey özenle korunmuş ve sergileniyor. Evin içinde fotoğraf çekimi yasak, bu nedenle ancak evin dışından fotoğraf çekmeniz mümkün.

Antropoloji müzesi

Bu şehirde görülmesi gereken ilk yer kesinlikle Antropoloji müzesidir. Bu müzede, Güney Amerika’da yaşamış insanlar ve hayvanlar hakkında bilgi edinebilirsiniz ve bu kıtadaki yaşamın tarihine tanıklık edebilirsiniz.

Müzenin tiyatro salonunda, Çarşamba akşamları Folklorik Dans Gösterisi yapılıyor. Yerel Meksika danslarını merak ediyorsanız, buraya uğramalısınız. Ama salonda bilet numarasına göre oturulmadığını, bu nedenle erken giderseniz iyi bir koltuk bulabileceğinizi hatırlatmalıyım.

mexico city zocalo meydanı

Zocalo Meydanı

Ortasında dev bir Meksika bayrağı dalgalanan bu meydan, başkanlık sarayının hemen doğusunda yer alıyor ve her köşesinde ayrı bir aktivite var. Şarkı söyleyenler, kuklacılar, dilenciler, seyyar satıcılar ve diğerleri bu meydanı dolduruyor. Gerçek bir Meksika manzarası görmek istiyorsanız, bu meydanı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Mexico City için ipuçları

 • Satın alacağınız bir şehir haritası çok işinize yarayacaktır.
 • Tüm şehir için 5 gün yeterli.
 • Şehirde yaşam maliyeti düşük ama lüks yerler de çok.
 • Para birimi Meksika Pezo
 • İngilizce konuşan çok az. En çok konuşulan dil İspanyolcadır.
 • Metro her zaman çok kalabalık.
 • Gece hayatının kalbi Zona Rosa ve Roma’dır.
 • Sokakta rastgele taksilere binmeyin.
 • Sokaklardaki seyyar satıcıların yemeklerini tadına bakın.
 • Şehrin panoramik görüntüsünü merak edenler, Torre Latinoamericana’i ziyaret edebilir.
 • Acı ve baharatlı yemeyi seviyorsanız, Mexico City sizin için bir cennet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir