Sri Lanka turu: Gezilecek yerler ve gezi notları

Hint okyanusunda bir ada ülkesi olan Sri Lanka, Hindistan’ın sadece 30 kilometre güneyindedir ve Maldivlere de sadece bir buçuk saat uçuş mesafesindedir. Bu ülkeyi gezmeye çok uzaklardan geliyorsanız, gelmişken etrafındaki güzellikleri de görmenizi öneririm. Ama şimdi, Sri Lanka rehberine hep beraber göz atalım ve bu mükemmel ülkeyi birlikte keşfedelim.

Sri Lanka’ya ne zaman gidilir?

Yağmurla aranız iyi değilse, bu ülkeye yaz aylarında gelmemelisiniz. İlkbahar ve sonbaharda da aralıklarla yağışlar olabiliyor. O nedenle, Sri Lanka’ya gelmek için en iyi zaman kış aylarıdır. Aralık, ocak ve şubat aylarında sıcaklık ortalaması 30°C ve denize girmek için en iyi zamanlar bunlar.

Sri Lanka’da konaklama

Sri Lanka küçük bir ülke olsa da, gezilecek birçok yere sahip. İyi bir rota çizmelisiniz ve kalacağınız yerleri de buna göre hazırlamalısınız. Size otel adı tavsiye etmek zor olacak, çünkü rotanız üzerinde birçok farklı yerde kalacaksınız ve seçenekleri kendiniz araştırmalısınız. Sri Lanka gezi rotanızı belirledikten sonra bir online rezervasyon sitesini ziyaret edin ve hem fiyatları hem de değerlendirmeleri göz önüne alarak tercihinizi yapın.

sri lanka seyahat rotası

Sri Lanka gezi rotası

Sri Lanka bir ülke ve tek bir şehrinde tüm tatilinizi geçirmek istemezsiniz. Bu ülkeye büyük ihtimalle başkent Colombo’daki Bandaranaike Havalimanından giriş yapacaksınız. Sonrasında nereye gitmelisiniz?

Sri Lanka şehirlerarası ulaşımın gelişmiş olduğu bir ülke değil. Moren otobüsler ya da trenlerle seyahat etme imkanınız yok. Bu noktada devreye “Sri Lankalı şoförler” giriyor. Ülkeye gelmeden önce internet üzerinden bir anlaşma yaparak bir taksi şoförü kiralayabiliyorsunuz. Bu şoför geziniz boyunca sizi varış yerlerinize götürüyor ve size rehberlik yapıyor. Gerektiğinde sizin için otel ayarlayan bu şoför, yerel eşyalar satın alırken de size yol gösteriyor.

Gezi rotanız konusunda bu şoförlerden yardım alabilirsiniz. Deniz ve yüzme ağırlıklı bir tatil mi yoksa kültürel bir tur mu istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Online rezervasyon sitelerini ziyaret ederek, Sri Lanka’ya daha önce gelmiş ve bir şoför kiralamış olan gezginlerin yorumlarını inceleyebilirsiniz.

sri lanka gezilecek yerler

Sri Lanka ‘da yapılacaklar

Bu ülkede yapılacak aktiviteler üçe ayrılabilir: kültürel ziyaretler, deniz turizmi ve doğa keşifleri. Aralık, ocak ve şubat’ta çok sıcak olan bu ülkede, denize girmek için en iyi zaman kış aylarıdır. Ülkenin iç kesimleri tam bir doğa cenneti ve yine kış aylarında günler süren doğa yürüyüşleri yapmak mümkün. Bünyesinde birçok Budist tapınağı ve antik kent bulunan Sri Lanka’da kültürel bir keşif yolculuğu yapmanız da mümkün.

Size buradan tam bir rota çizmem doğru olmaz. Çünkü ne görmek istediğinize göre, rotanız da değişecektir. Bazı şehirler kültürel turizm için uygunken, deniz ve güneş ilginizi çekiyorsa, elbette sahil kenarlarındaki şehirleri kapsayan bir rotanız olacaktır.

Ortalama bir rota için bir haftaya ihtiyacınız var ve ülkenin önemli yerlerini görmek istiyorsanız en az iki haftaya ihtiyacınız olacaktır.

Sri Lanka’da nereleri görmelisiniz?

Sri Lanka’ya gelmeden önce bir rota belirlemeniz gerektiğini söylemiştim. Bu rotayı araştırarak ve ilgi alanlarınıza göre kendiniz belirlemelisiniz. Yine de siz önerim aşağıdaki gibi olabilir:

 • Colombo (2 Gün)
 • Habarana (2 Gün)
 • Kandy (1 Gün)
 • Nuwara Eliya (2 Gün)
 • Yala (2 Gün)
 • Beruwala (3 Gün)

colombo sri lanka

Colombo’da yapılacaklar

Ülkenin başkenti olan bu kentte görülecek fazla bir şey yok. Limanı, Parlamento binasını, saat kulesini ziyaret etmelisiniz. Alışveriş için de Galle Road’a uğrayabilirsiniz. Şehrin en bilinen restoranı The Galery Cafe ve en iyi oteli de Cinnamon Grand Hotel.

Habarana’ya gidiş

Ülkenin en önemli dört büyük antik şehri olan Anuradhapura, Polonnarawura , Sigiraya ve  Ritigala, Habarana’ya oldukça yakın mesafede. Bu şehirde aşağıdaki yerleri de görmelisiniz:

 • Pinnawela Fil Yetimhanesi
 • Sigiriya Kalesi
 • Minneriya Milli Parkı

sri lanka kandy şehri

Kandy

Bir sonraki durağınız olan Kandy’ye ulaşmadan önce Dambulla Mağara Tapınağına uğrayabilirsiniz. Bu tapınak milattan sonra birinci yüzyılda yapılmış ve UNESCO’nun dünya mirası listesindedir. Bu şehirde birçok baharat bahçesi var ve bu bahçelerde eşsiz kokuları hissederken taze baharatlar da satın alabilirsiniz.

Nuwara

Kandy ile Nuwara arasında yer alan Royal Botanik Bahçesinde 5.000’den fazla ağaç ve bitki çeşidini görebilirsiniz. Sri Lanka’nın en yüksek dağı olan Pidurutalagala dağı da buradadır.

sri lanka yala şehri

Yala

Sri Lanka’nın en büyük milli parkı burada. Bu parkta Jeep safari yaparak birçok vahşi hayvanı doğal yaşamında gözlemlemeniz mümkün.

Beruwala

Beruwala çok güzel bir plaja sahip ve Bentota nehri de bu şehirde. Nehirde tekne gezintisi yapabilirsiniz ve birçok tropikal meyvenin tadına bakabilirsiniz.

Sri Lanka için ipuçları

 • Ülke gezginler için güvenli.
 • Para birimi
 • Trafik yolun sol kısmından ilerliyor.
 • Baharat bahçelerinden taze baharatlar satın almayı unutmayın.
 • Ne alırsanız alın, mutlaka pazarlık yapın.
 • Araba kiralamayın çünkü trafik tam bir kaos.
 • Sri Lankalılar turistleri çok seviyor ve çok ilgililer.
 • Genel olarak ucuz bir ülke.
 • Her yerde tropikal meyve satılıyor. Bol bol yiyin.
 • Nehirlerde yüzmeyin, bir timsahla karşı karşıya gelebilirsiniz.
 • Fotoğraf çekerken Budist heykellerine sırtınızı dönmeyin, bu bir tür saygısızlık olarak kabul ediliyor. Hatta bazı heykellerin fotoğraflarının çekilmesine izin verilmiyor.
 • Tuk Tuk şehir içi ulaşımda çok yaygın. Kilometre başına ücreti 30 Rupi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir